Sıkça Sorulan Sorular

Eğitimci

logo

Eğitimciler için Sorun Bildirim Formu

OMÜ'nün uygulamaya aldığı uzaktan eğitim sistemi ile ilgili sorun yaşıyorsanız Sorun Bildir bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Not: Classroom ve canlı yayın platformu Google Meet (Hangouts Meet) ile ilgili yaşadığınız sorunları formu doldurarak iletiniz.Sisteme nasıl giriş yapabilirim?

İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna classroom.google.com yazın ve kullanıcı giriş ekranına ulaşın. Sisteme bağlandıktan sonra karşınıza kullanıcı giriş formu gelecektir. İlerleyebilmeniz için gerekli olan stu.omu.edu.tr uzantılı e-posta adresiniz mevcut omu.edu.tr uzantılı adresiniz ile aynıdır.

Örneğin: Mevcut OMÜ e-posta adresiniz ogretimelemani@omu.edu.tr olsun. Bu durumda ders sistemine giriş yapmanız için kullanacağınız yeni adresiniz ogretimelemani@stu.omu.edu.tr şeklinde olacaktır. Bu yeni “stu.omu.edu.tr” uzantılı hesabınızın şifresi ise mevcut “omu.edu.tr” uzantılı eski e-posta hesabınıza gelecektir. “stu.omu.edu.tr” uzantılı e-posta adresi ile sanal sınıf sistemine ilk girişinizde sizden şifrenizi değiştirmeniz istenecektir. Kafa karışıklığı yaşamamanız adına mevcut e-posta şifreniz ile yeni e-posta şifrenizin aynı olması tavsiye edilmektedir.

Derslerimi nerede göreceğim?

Adres çubuğuna classroom.google.com yazarak sisteme giriş yaptıktan sonra sorumlu olduğunuz dersler kartlar şeklinde karşınıza gelecektir.

Derslerimi görüntüleyemiyorum. Ne yapmalıyım?

UBS üzerinde adınıza tanımlanmış dersleriniz sisteme aktarılmıştır. İlgili dersin öğreticisi olarak kayıtlı değilseniz sistemde size ders görünmeyecektir. Söz konusu ders ile ilgili işlemlerinizi UBS üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Dersinize ait bilgileri tamamladığınız halde sorun yaşıyorsanız lütfen sorun bildirim formunu kullanarak bize ulaşın.

Bazı derslerim birden fazla sınıfta görünüyor. Bu durumda canlı dersi nasıl işlemeliyim?

Aynı derse ait birden fazla sınıf görüntülüyorsanız, bunun nedeni birden fazla programdan öğrencinin aynı dersi almasıdır. Farklı programlardan aynı dersi alan öğrenciler programlarına göre gruplanmıştır. Ortak canlı ders yayını yapacağınız zaman, oluşturduğunuz Hangouts Meet bağlantısını aynı dersleri alan öğrenciler için kopyala/yapıştır yöntemiyle paylaşabilirsiniz.

Bazı derslerim tamamen (öğrencileri dahil) aynı olarak tekrar eklenmiş. Ne yapmalıyım?

Bu aşamada herhangi bir işlem yapmanız gerekmemektedir. Sınıfın tamamen aynı olduğundan eminseniz, seçtiğiniz sınıf ile ders işlemeye devam edebilirsiniz. Söz konusu durum ders vermenizi engelleyen bir sorun değildir. Mükerrer olduğu tespit edilen sınıflarla ilgili ilerleyen günlerde çalışma yapılacaktır.

Öğrencilerimden bazıları sınıfıma dâhil edilmemiş ne yapmalıyım?

Tanımlama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak üzere; öğrenci numaraları, ders kodu ve adı belirtilerek sorun bildirim formu aracılığıyla bize ulaşın.

Araştırma görevlisiyim veya dışarıdan ders veriyorum, eğitimci olarak ders verebilir miyim?

Classroom'daki dersler ilgili dersin UBS üzerinde görünen eğitimcisi ile ilişkilendirilmiştir. Üzerinizde bir ders görünmüyorsa eğitimci olarak ders veremezsiniz.

Dersime araştırma görevlisi/görevlileri eklemek istiyorum, ne yapmalıyım?

Dersinize eklemek isteğiniz araştırma görevlisinin @stu.omu.edu.tr adresi mevcut ise sözkonusu derse eğitimci olarak ilgili kişiyi davet ederek kendiniz ekleyebilirsiniz.
Araştırma görevlisinin @stu.omu.edu.tr hesabı yoksa, hesap açılmasını istediğiniz araştırma görevlisinin "ad, soyad, TC kimlik numarası ve @omu.edu.tr uzantılı hesabı" bilgilerini listeleyerek EBYS üzerinden Uzaktan Eğitim Merkezine iletmelisiniz.

Tarafıma açılan dersler haricinde kendim ders/öğrenci ekleyebilir miyim?

Yapılan aktarımlar haricinde bireysel olarak açtığınız dersler sizin sorumluluğunuzdadır. Kişisel olarak açtığınız dersler için teknik destek verilmeyecektir. UBS'de mevcut dersinizin aktarılmadığını düşünüyorsanız lütfen sorun bildirim formunu kullanarak bize ulaşın.

Canlı ders yayını nasıl yapılır?

Google üzerinde @stu.omu.edu.tr uzantılı adresiniz ile oturum açarak Google Takvim'i seçiniz. Ders yapmak istediğiniz saate etkinlik ekleyerek sizin için oluşturulan Hangouts Meet bağlantısını kopyalayınız. İlgili dersinizde bir duyuru oluşturarak bu bağlantıyı paylaşınız. (Aynı anda birden fazla sınıf için ders yapmak istiyorsanız, bağlantıyı tüm sınıflarda aynı şekilde paylaşmalısınız.) Konuyla ilgili yardım videolarını izleyebilirsiniz.

Sanal sınıfa mobil telefon ile bağlanabilecek miyim?

Sanal sınıfa mobil telefon ile bağlanmak mümkündür. https://support.google.com/edu/classroom/answer/6118412 bağlantısını kullanarak google sanal sınıf uygulamasını yükleme konusundaki bilgilendirmeden yararlanabilirsiniz.

Eğitim programlarında yer alan uygulamalı dersler nasıl ve ne zaman yapılacak?

Uygulamalı dersler virüsün etkisinin ortadan kalktığı dönemde akademik birimler tarafından ilan edilecek yoğunlaştırılmış akademik takvim çerçevesinde yüz yüze yapılacaktır.

Yılsonu/yarıyıl sonu sınavı nasıl yapılacak?

Yarıyıl sonu/yılsonu sınavları virüsün etkisinin ortadan kalktığı dönemde akademik birimler tarafından ilan edilecek akademik takvim çerçevesinde yüz yüze yapılacaktır.

Dönem içi değerlendirme nasıl yapılacak?

Dönem içi ölçme değerlendirmeler sanal sınıflarda gerçekleştirilecek ödev, sınav, proje vb. gibi etkinlikler aracılığıyla yapılacaktır.

Ara sınavlar nasıl yapılacak?

Ara sınavlar sanal sınıflarda gerçekleştirilecek ödev, sınav, proje vb. gibi etkinlikler aracılığıyla yapılabileceği gibi, akademik birimlerimizin gerekli görmesi halinde kurul kararı ile korona pandemisi sonrası dönemde yapabilecektir.

Ödev veya soru oluştururken, dersimi konu başlıkları altında gruplandırmalı mıyım?

Sizin ve öğrencilerinizin etkinlikleri sağlıklı bir şekilde takip edebilmeniz için derslerinizi haftalık konu başlıkları altında gruplandırmanız ve ödev, soru vb. gibi etkinliklerinizi her bir konu başlığı altında açarak yönetmeniz uygun olacaktır.

Ödev, soru vb. etkinlikleri her bir öğrenciye veya öğrenci gruplarına ayrı ayrı oluşturabilecek miyim?

Ödev, soru vb. etkinlikleri her bir öğrenciye veya öğrenci gruplarına ayrı ayrı oluşturabileceğiniz gibi, öğrencilerin tamamı için de oluşturabilirsiniz.

Ödev, soru vb. etkinliklerinin geri teslimi için tarih ve saat verebilecek miyim?

Sanal sınıfta ödev, soru vb. etkinliklerin geri teslimi için tarih ve saat verebilir ve öğrencilerin ödevlerini teslim edip etmediği izlenebilir.

Öğrencilerim ders eğitim öğretim materyallerine nasıl ulaşacak?

Öğrencileriniz eğitim öğretim materyallerine istediği zaman https://avys.omu.edu.tr adresinden ulaşabilecektir. Ayrıca, sanal sınıftan eğitim öğretim materyallerinin bağlantısını paylaşarak öğrencilerinizin ders notlarına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sanal sınıfta öğrencilerimle ilave materyal paylaşabilecek miyim?

Öğrencilerinize göstermek istediğiniz ilave doküman, video ve bağlantıyı sanal sınıftan oluştur butonu yardımıyla paylaşabilirsiniz.

Öğrencilerin ödev veya sorulara verdiği cevapları görüp puanlama yapabilecek miyim?

Öğrencilerinizin ödev veya sorulara verdiği cevapları görüp puanlama yapabileceksiniz ve istediğiniz zaman tekrar inceleyebileceksiniz.

Herhangi bir öğrenci ile diğer öğrencilerin görmediği bir şekilde iletişime geçebilecek miyim?

Herhangi bir öğrenci ile diğer öğrencilerin göremeyeceği bir şekilde gizli görüşme yapabileceksiniz.

Sanal sınıf uygulaması ile ilgili aklıma gelen sorular için nereye başvurmalıyım?

Sanal sınıf uygulaması ile ilgili sorularınız için sorun bildirim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerin derse katılımını takip etmeli miyim?

Dönem içi değerlendirme, sanal sınıflarda yapılan etkinlikler (ödev, sınav vb.) ile yapılacağından, ders programında belirtilen saatlerde öğrencilerin katılımını teşvik etmeniz ve takip etmeniz beklenmektedir.

Sanal sınıflarda görüntülü ve sesli etkileşim kurmak zorunda mıyım?

Dersler sanal sınıflarda görüntülü ve sesli bağlantı yoluyla öğrenciler ile etkileşimli bir şekilde yapılmalıdır.