Uzaktan Eğitim Hakkında Her Şey

UZEM


Öğretim elemanları uzaktan eğitimi nasıl verecek?

Dünyayı saran Yeni Tip Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesinde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki bütün teorik dersler ile uygulamalı derslerin teorik kısımları, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren çevrim içi olarak oluşturulan sanal sınıflarda yürütülecektir. Sanal sınıflara web üzerinden veya mobil telefonlar ile katılım sağlanabilecektir.

Bu dönemde, OMÜ Uzaktan Eğitim Merkezi desteğiyle sürdürülen uzaktan öğretim programları ve ortak dersler (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, İngilizce, İş sağlığı ve Güvenliği) daha önce duyurulduğu gibi OMÜ öğretim yönetim sistemi (LMS) üzerinden verilmeye devam edecektir. Sanal sınıf uygulaması için, dersler ve öğrencilerin tanımlanma işlemleri hafta sonu itibariyle tamamlanmış olacaktır.

Sanal sınıf nedir?

Sanal sınıf, öğretim elemanlarının sınıflarıyla kolayca iletişim kurmalarına yardımcı olan ve etkili şekilde geri bildirim sağlamalarına olanak sağlayan bir araçtır. Öğrencilerimiz dersin sorumlusu olan öğretim elemanı ile elektronik ortamda oluşturulan sınıflarda etkileşime geçebileceklerdir. Sanal sınıflarda öğretim elemanları ödev verebilecek, ölçme değerlendirme etkinlikleri (ödev, kısa sınav vb.) yapabilecektir. Sanal sınıf uygulaması, öğrencilerin çalışmalarını organize etmelerine, ödevlerini tamamlayıp teslim etmelerine, öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla doğrudan iletişim kurmalarına yardımcı olacaktır.

Ödev oluşturma ve toplama

Sanal sınıf uygulaması, öğretim elemanlarının ödevleri kâğıt kullanmadan oluşturup toplamasına yardımcı olmaktadır. Öğretim elemanları kimlerin çalışmasını tamamlayıp tamamlamadığını hızla görebilecek ve her bir öğrenciye doğrudan, gerçek zamanlı geri bildirim sağlayabilecektir.

Sınıfla olan iletişimi geliştirme

Öğretim elemanları gerçek zamanlı olarak duyurular yapabilecek, sorular sorabilecek ve öğrencilerle karşılıklı olarak yorumlar yapabilecektir.

Düzeni sağlama

Sanal sınıfta, her bir görev ve öğrenci için otomatik klasörler oluşturulmaktadır. Bu sayede öğrenciler, kendi sayfalarında son tarihi gelen ödevleri kolayca görebilecektir.